آموزش برنامه نویسی اندروید استودیو

آموزش ساخت لیست ویو (فهرست) ساده در اندروید

در این آموزش با ساخت یک list view یا همان فهرست ساده در خدمت شما هستیم.

برای این کار یک اکتیویتی خالی با نام SimpleListActivity ایجاد کنید و از منوی پلت ها یک ویوی ListView به layout اضافه کنید.
کد اضافه شده به فایل xml می بایست شبیه این کد باشد :

در خط دوم آیدی listview را به این ویو می دهیم تا از این طریق در فایل جاوا بتوانیم به این ویو متصل شویم.

محتویات فایل جاوا را به این شکل در بیاورید :

در خط 19 ، نمونه‌ی items از اینترفیس List ساخته می شود.
در خط 20، یک نمونه از کلاس ListView ایجاد می‌شود.
در خط 21، یک نمونه از کلاس ArrayAdapter را با نام adapter ایجاد می کنیم. وظیفه‌ی آداپتور قرار دادن مقدار آیتم ها درون لیست ویو است. ( اتصال خطوط 19 و 20 به یکدیگر)
در خطوط 32 تا 40 ، متد prepareData()  را ایجاد می کنیم و مقادیر مورد نیاز برای پر کردن لیست را در آن وارد می کنیم.  با فراخوانی این متد در خط 27 باعث اجرا شدن این متد می شویم.

اکنون  برای نمایش مقادیر در اکتیویتی، باید ویوی ایجاد شده در فایل xml را به فایل جاوا معرفی کنیم . در خط 28 ویوی ایجاد شده در فایل xml را به کمک id آن به listview ساخته شده در فایل جاوا متصل می کنیم .

اکنون نوبت به نمایش این لیست رسیده. در خط 29 متد refreshDisplay(); را فراخوانی می کنیم و آن را در 42 تا 51 تعریف می کنیم.

برای تبدیل آرایه های رشته ای مان (اسامی) به لیست نیاز به ArrayAdapter داریم. به این منظور در خط 21 یک ArrayAdapter با نام adapter ایجاد می کنیم و در 43 از این ادپتور استفاده می کنیم . این تابع سه ورودی گرفته است :
اولی this به همین اکتیویتی جاری اشاره می کند . android.R.layout.simple_list_item_1 نوع لیست مورد نظرمان که یک لیست ساده است را نشان می دهد و سومین مورد هم item ، همان آرایه رشته ای (اسامی) هستند که در خطوط 34 تا 39 تعریف کردیم.
adapter ایجاد شده، اکنون کافیست در خط 44 این adapter را به لیست ویو الحاق (معرفی) کنیم.

کار تمام شده است.
به عنوان یک فعالیت اضافه در خطوط 46 تا 51 کاری کرده ایم تا با کلیک بر روی هر آیتم بصورت خیلی کوتاه نام آیتم کلیک شده Toast (نمایش داده) شود.

شما می توانید خط 48 را تغییر دهید و بجای آن دستور دهید که با کلیک صفحه ای دیگر باز شود ، تماسی گرفته شود یا لینکی باز شود .